Québec geçtiğimiz günlerde, yılda 100,000 Kanada Doları ya da daha az kazanan her yetişkin için 500’er dolar ödeme yapılacağını açıkladı. Hükümetin açıklamasına göre bu uygulamadan yararlanabilecek 6.4 milyon kişi var ve bu kişiler ödemelerini Revenu Québec aracılığıyla alabilecekler.

Açıklama geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Eric Girard tarafından yapıldı ve 2022-23 bütçesinin bir parçası olarak sunuldu.

Yapılan basın açıklamasına göre bu ödemenin asıl sebebi rekor derecede artan enflasyon. Hükümet bu ödemeyle birlikte yükselen yeme içme, ulaşım ve barınma ücretlerinin yarattığı etkiyi dengelemeyi amaçlıyor.

Girard aynı zamanda yaptığı açıklamada eyaletin ekonomisinin toparlanması sayesinde bu kararın alındığının altını çizdi. “Ekonomimizin dikkate değer performansı, gelişmekte olan bütçe durumuna yansıdı. Bu sayede son zamanlarda artan yaşam masraflarıyla uğraşan Québeclilere tek seferlik bir yardım yapabilmemize olanak tanıdı.”

Ayrıca ödemenin Ekim 2022 eyalet seçimlerinden önce yapılacağının da altını çizelim.

500 dolarlık bu yardım ocak ayında kriterleri yerine getiren kişilere yapılan başka bir destek ödemesine ek olarak yapılacak. Ocak ayında yapılan bu yardımda yalnız yaşayan bireylere 275 dolarlık, çiftlere ise 400 dolarlık ödeme yapılmıştı.

Ancak Legault hükümeti, muhalefet Liberal Parti’nin (PLQ) su faturaları gibi temel ihtiyaç harcamalarındaki satış vergisinin durdurulması çağrısına karşı henüz harekete geçmedi.

Yine de Vali Legault, 2023’te enflasyonla beraber gerçekleşmesi beklenen %4-%5’lik elektrik zammının önüne geçeceğinin sözünü verdi. 15 martta paylaştığı bir Facebook gönderisinde ise “Su faturalarının da bu şekilde artması bekleniyorsa bunu telafi etmenin bir yolunu bulacağız.” dedi.

Kaynak: MTL Blog

Yorum bırak