Online alışveriş yapanlar için bu deneyim oldukça tanıdıktır: belirli bir fiyat için alışveriş yapmayı kabul edersiniz, ancak ödeme aşamasına geldiğinizde maliyet ek ücretler ve ilave masraflarla yükselir.

Online alışveriş yapanlar için bu deneyim oldukça tanıdıktır – belirli bir fiyat için satın alma kararı alırsınız, ancak ödeme aşamasına geldiğinizde maliyet ek ücretler ve ek masraflarla artar. Kanada Postası ile bir nakliye siparişi verirseniz, neredeyse %25’e varan bir “yakıt ek ücreti” ile karşılaşabilirsiniz. Film bileti almak, çiçek satın almak, seyahat planları yapmak – hepsi başlangıçta belirtilen maliyete sonradan eklenen gizli ücretlere tabi olabilir.

Eleştirmenler buna damlalama fiyatlandırması diyor, yasa dışı bulunan bir strateji. Artık tüketicilerin, Britanya Kolumbiyası’nda uygulamayı hedefleyen birden fazla sınıf davası açma gücü var. Bazı damlalama fiyatlandırması davalarına dahil olan Vancouverlı avukat Saro Turner, daha fazlasının muhtemelen yolda olduğunu söylüyor.

“Ortalama tüketici bir matematikçi değildir,” dedi bir röportajda. “Önemli bir ticaret hacmine sahip olan şirketler, fiyatı anlamlı bir şekilde göstermek zorundadır, aldatıcı ve yanıltıcı bir şekilde değil.”

Turner, davalara giden yolun, artık reklamı yapılan fiyatları “ulaşılamaz” hale getiren gizli ücretleri ve ek ücretleri açıkça belirleyen federal Rekabet Yasası’nda Haziran 2022’de yapılan değişikliklerle döşendiğini söyledi.

Düzenlemeler, Kanadalıların şimdi, şirketlerin reklamını yaptığı ulaşılamaz fiyatları tanıttıktan sonra tüketicilerin ürün veya hizmet satın almak için tıklamasıyla zorunlu ücretleri eklediği durumlar için sınıf davaları açabileceklerini belirtmektedir.

Turner’ın firması, online çiçekçi Bloomex, seyahat sitesi Omio ve Cineplex’e karşı bekleyen damlalama fiyatlandırma davalarına sahip.

“Damlalama fiyatlandırmanın ne kadar yaygın olduğu konusunda muhtemelen farkındalık yoktu,” dedi. “İnsanlar bundan rahatsız.”

Federal Mahkeme’de Vancouver’da açılan başka bir dava da, müşterilerin Kanada Post’un nakliye ücretlerine eklediği yakıt ek ücretiyle Rekabet Yasası’nın damlalama fiyatlandırma hükmünü ihlal etmekle suçladığı belirtiliyor.

Kanada Post, web sitesinde düzenli, express veya öncelikli teslimatlar için üç fiyat seçeneği sunmaktadır. Örneğin, Vancouver içinde üç kilogramlık bir paket göndermek, vergi öncesi olarak sırasıyla düzenli için 14.11 dolar, express için 17.91 dolar ve öncelikli gönderim için 27.47 dolar olarak listelenir.

Ancak hangi seçenek seçilirse seçilsin, Kanada Post daha sonra %24.5 oranında bir yakıt ek ücreti ekler.

Vergi öncesi fiyatlar 17.57 dolar, 22.30 dolar ve 34.20 dolar olarak artar. Kanada Rekabet Bürosu, damlalama fiyatlandırma konusunda birçok firma ve endüstriyi eleştirdi ve 2017 ve 2018’de araç kiralama şirketlerine milyonlarca dolar ceza verdi.

Kasım 2023’te, büro, gizli ücretlerle şişirilen fiyatları yanıltıcı şekilde reklam yapan bilet bayisi Ticket Nation’a 825.000 dolarlık bir ceza kestiğini duyurdu. Ticketmaster 2019’da 4 milyon dolar ceza aldı ve 2020’de benzer bir davranış nedeniyle bayi StubHub’a 1.3 milyon dolar ceza verildi.

Geçen yıl, Rekabet Komiseri Matthew Boswell, Cineplex’i çevrimiçi bilet satışları konusunda zorunlu bir “çevrimiçi rezervasyon ücreti” içeren damlalama fiyatlandırma nedeniyle Rekabet Tribünali’ne götürdü, ancak Cineplex suçsuz olduğunu iddia etti.

“Tüketicilerin reklamı yapılan fiyatı ödemeleri beklenir. Cineplex’e karşı harekete geçiyoruz çünkü damlalama gibi yanıltıcı taktikler, sadece tüketicileri aldatmaya ve zarar vermeye hizmet eder,” dedi Boswell o zaman haber bülteninde.

“Yıllardır, bilet satıcıları da dahil olmak üzere işletmeleri, ürünlerinin tam fiyatını baştan göstermeleri konusunda teşvik ettik.”

Mart ayında Bloomex’e karşı açılan dava, Turner’ın firması tarafından temsil edilen sınıfın, çiçekçinin müşterilerin siparişlerine yanlışlıkla 1.99 dolarlık bir ek ücret eklediğini iddia etmektedir. Dava, ücretin “ürün, işleme ve teslimatın artan maliyetlerini dengelemek için kullanıldığı” şeklinde tanımlandığını belirtiyor.

Ücreti eklemek öncesinde daha düşük bir fiyatı reklam etmek, Bloomex’in “yanlış ve aldatıcı” davranışıdır, dava diyor.

Bu dava, Bloomex’in Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından müşterileri yanıltıcı fiyatlandırma gibi nedenlerle 894.000 dolar ceza aldıktan birkaç gün sonra, Vancouver’daki Federal Mahkeme’ye açıldı.

Geçen ay yine Vancouver’da açılan başka bir önerilen sınıf davası, Omio’nun son fiyatlara “hizmet ücreti” eklemesinden önce daha düşük fiyatlar reklam ettiğini iddia ediyor. Vancouver’dan Toronto’ya bir uçak bileti örneğini veriyor ve başlangıçta Omio’nun web sitesinde 281 dolar olarak reklamı yapılan fiyata hizmet ücretini ekledikten sonra maliyetin 300.75 dolara yükseldiğini belirtiyor.

Kanada Postası, Omio ve Bloomex, davalarla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Kanada Postası davasının lider davacısı yorum yapmayı reddetti ve avukatları yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kanada Rekabet Bürosu, röportaj talebini reddetti.

Rekabet Yasası’na ilişkin daha fazla değişiklik parlamentoda beklemekte ve Turner, bu değişikliklerin tüketicilerin “pazar hakimiyetini” kötüye kullanan şirketlerden ve ürün veya hizmetlerinin çevresel faydalarına sahte iddialarda bulunan şirketlerden zarar tazminatı talep etmelerine izin vereceğini söyledi, bunlara “yeşil yıkama” denir.

Kamu yetkililerinin sınırlı kaynaklar nedeniyle her davayı takip edemeyeceğini belirtti, ancak rekabet yasası değişikliklerinin özel hukuk firmalarına ve tüketicilere doğrudan şirketlere karşı harekete geçme olanağı sağladığını belirtti. “Küçük bir tüketici olduğunuzda, 1.50 dolar ya da üç dolar ya da ne kadar küçük bir miktar olduğuna bağlı olarak, mega bir şirkete karşı nasıl uygulayacaksınız?” dedi. “Sınıf davaları devreye giriyor ve avukatları teşvik ediyor… bir araya gelip bir araya gelip küçük bir kayba uğrayan bir grup insanı bir araya getirip dava açmaya başlayabilirler. Şimdi, birden ekonomi çalışıyor.”

“Sen mağdursun. Paranı alabilirsin, önceden yapamazdın.”

Bu rapor, The Canadian Press tarafından ilk kez 7 Nisan 2024’te yayınlandı.

 

kaynak

Yorum bırak