Toronto, Kanada’nın tartışmasız ekonomik ve kültürel kalbidir, ancak şehir kültür açısından dünya sıralamasında nerede yer alıyor?

Adobe Express tarafından 2024’te kültür severlerin ziyaret etmesi gereken en iyi şehirler için hazırlanan yeni bir sıralamaya göre, Toronto’nun dünyanın en iyi kültürel şehirleri arasında ilk ona girebilmesi için hâlâ yapması gereken işler var.

Adobe, şehirleri tiyatro sayısı, kütüphaneler, sanat merkezleri, sinemalar, sanat enstalasyonları, cazibe merkezleri, galeriler, müzeler, konserler, tarihi yerler, Instagram’daki sanatla ilgili etiketler ve UNESCO tarafından edebiyat şehri olarak listelenip listelenmediği gibi çeşitli kriterlere göre sıralamak için OpenStreetMap ve songkick.com verilerini derinlemesine inceledi.

 

Toronto, dünyanın en iyi kültürel şehirleri arasında ilk ona giremedi, ancak şehrin genel puanı olan 6.2/10, onu listede 14. sıraya yerleştirdi ve bu da Toronto’yu New York City ve Los Angeles’ın ardından Kuzey Amerika şehirleri arasında üçüncü sıraya koyuyor.

Toronto’nun puanı, Amsterdam ve Viyana’nın paylaştığı 6.21/10 puanına biraz farkla kaybetti, ancak bu kültürel merkezler listesinde oldukça iyi bir konum.

İlk ona girememesine rağmen, Toronto hala Kanada şehirleri arasında genel sıralamada birinci oldu ve Montreal’in 18. sıradaki konumunun dört basamak önünde yer aldı.

Vancouver, ilk 40 şehir arasına bile giremedi.

Karşılaştırma yapıldığında ise, Paris, 8.52/10 puanıyla dünya genelinde en ilham verici kültürel şehir olarak taçlandırıldı, bu da pek şaşırtıcı değil.

 

kaynak

Yorum bırak