Toronto’da kişisel konutunuzun geçmişi hakkında derinlemesine bilgi edinmek ister misiniz?

Toronto Belediyesi, evinizin geçmişini keşfetmenize yardımcı olacak bir kılavuz sunuyor. Eğer detaylı belgelere dalma konusunda istekliyseniz, haritalar, inşaat ruhsatları, fotoğraflar ve diğer değerli evraklar bulmanız mümkün.

İlk araştırmalarınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz, ancak detaylı bilgi almak için Toronto Şehir Arşivleri’ni (255 Spadina Yolu üzerinde bulunuyor), ziyaret etmeniz gerekecektir. Ancak ziyaretlerinizin yalnızca hafta içi randevu ile gerçekleştirilebileceğini unutmayın.

Arşive varışınızda, personel, araştırmanızda size yardımcı olabilir ve belirli belgelerin, örneğin inşaat izinleri veya fotoğrafların kopyalarını almanızı sağlar.

archivehistory.ca isimli bir web sitesi, spesifik stratejilerin uygulanmasını öneriyor:

1. Sokak adınızın veya adresinizin geçmişte değişip değişmediğini belirleyin
2. Yangın sigortası planlarına bir göz atın
3. Şehrin 1947 ile 1972 yılları arasındaki hava fotoğrafları koleksiyonunu inceleyin
4. Değerleme listeleri ve şehir rehberlerini kullanarak eski sakinleri belirleyin

Yukarıda belirtilen adımlar gözünüzü korkutuyorsa, tüm işi sizin yerinize yapabilecek üçüncü taraf firmalar, (Toronto merkezli Caerwent Housestories gibi), hizmet vermektedir. İstediğiniz detay ve sunum seviyesine göre çeşitli paketler sunuyorlar.

Tablo formatında sunulan ve “eski sahipler ve sakinler hakkında detaylı bilgiler” içeren temel paketlerinin fiyatı 550 dolar olarak belirlenmiş.

Daha yüksek maliyetli paketler, fotoğraflar, gazete alıntıları, inşaat ruhsatları ve evinizin ve çevresindeki mahallenin geniş kapsamlı bir geçmişi gibi ek bilgiler içeriyor.

Böyle araştırmalara meraklıysanız bu da bilgi olarak bulunsun istedik.

Kaynak

Yorum bırak