Yüzbinlerce insan LGBTQ kutlamalarının yıldönümünü şenliklerle kutlamak için Pazar günü, Toronto şehir merkezinde, Onur Yürüyüşü’ndeydi.

Pride Toronto’nun Direktörü Sherwin Modeste heyecanını şöyle dile getirdi: “Tüm heyecanıyla birlikte Onur Yürüyüşü sonunda geri döndü. Toronto’nun şimdiye kadar gördüğü en büyük Onur Yürüyüşlerinden birini organize etmekten gerçekten heyecan duyuyoruz.” ve ekledi, “Onur Yürüyüşü bir kutlamadan daha da fazlası. Bu aynı zamanda bir protesto. Dünyanın dört bir yanındaki 2SLGBTQ üyelerinin hala kendileri olmakta özgür olmadıklarına dair bir mesaj göndermek için düzenlenen bir protesto.”

Modeste, organizatörlerin Pazar günkü şenlik ve etkinliklere 1.8 ila 1.9 milyon arasında kişinin katılmasının planlanmış olduğunu ifade etti.

Pride Toronto’nun Toronto Şehri Ekonomik Etki Raporuna göre, son Onur Yürüyüşü 2019’da yaklaşık 1,7 milyon kişinin katılımıyla gerçekleşmişti.

Modeste, yürüyüşün tarihinde ilk kez bu sene, benzinli araçlara ve tek kullanımlık plastiklere yer vermeyerek olabildiğince çevre dostu olmaya çalıştıklarını da ifade etti.

Geçit töreni saat 14.00’de başladı. Diğer Pride etkinlikleri arasındaysa Church Street’teki konserler ve Nathan Phillips Meydanı’ndaki “queer kaykay gösterisi” vardı.

Talia Ricci/CBC

Yüz yüze şenliklerin dönüşü, ilk onur yürüyüşüne katılanlar için çok özel oldu. Geçen yıl “açıldıktan” sonra William Slaght, bu yılki yürüyüşe erkek arkadaşıyla katılmak için Quebec City’den Toronto’ya geldi. William, “Açılma kararı hayatımı tam anlamıyla değiştirdi, kendim olmaya başladım. %100 eşcinselim ve bununla gurur duyuyorum.” dedi.

66 yaşındaki William hayatı boyunca eşcinsel olduğunu gizlediği için korku hissettiğini ancak açıldıktan ve ilk yürüyüşüne katıldıktan sonra tamamen özgürleştiğini ifade etti.

“Artık kendimi sevdiğimi söyleyebiliyorum, önceden bunu yapamazdım. Bu duyguyu yaşamak inanılmaz.”

Hafta sonu kutlamalar öncesinde organizatörler, festivalin belirlenen alanlarında kontroller yapmak için özel güvenlik firmalarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Aynı zamanda katılımcıların korkmadan ve güven içinde bir kutlama yapabilmelerini sağlamak için, festivalin olduğu alanlara girerken el dedektörü ve metal dedektörlerle silah kontrolü yapılacağı da önceden belirtilmişti.

Organizatörler, bu ay LGBTQ karşıtı olaylardaki artış göz önüne alındığında ekstra önlemlerin gerekli olduğunu ifade etti.

Kapak Görseli: Evan Mitsui/CBC

Kaynak: CBC News

Yorum bırak