Merhabalar! Ben Kanada’ya yeni gelenlerdenim, yaklaşık 2 haftadır buradayım. Tabi ki her yeni gelen öğrenci gibi benim de paraya ihtiyacım oldu ve iş ararken en kolay yapılacak iş olan Uber Eats’ i tercih ettim. Uygulamanın en kolay özelliği yürüyerek bile yapılabiliyor olması yani yeni geldiğinizde elinizde hiç bir şey olmasa bile hızlıca işe başlayabiliyorsunuz. Ben de hemen bir çanta alıp yürüyerek başladım.

Yürüyerek yapmanın bazı zorlukları oluyor tabi ki en başta araçla yaptığınız kadar iş alamıyorsunuz yaklaşık 1-2 km’lik işler verdiği için sürekli sipariş gelmiyor ve gelen siparişlerin fiyatları ve bahşiş oranları araçla yaptığınıza göre düşük kalıyor. Ayrıca işin efor sarfetme kısmı da var tabii. Şehirde yeniyseniz ve sokakları keşfetmek isterseniz keşfederken güzel bir kazanç yolu olarak kullanabilirsiniz.

Bisiklet iyi bir seçenek

Biraz daha kazanç odaklı olmak istiyorsanız ve araba alacak kadar bütçeniz yoksa tavsiyem kesinlikle bisiklet olacak. Çünkü bisikletle çok daha fazla sipariş alıyorsunuz ve Kanada’da insanlar bisiklet kullanımına çok değer veriyorlar. Bu sebeple biraz daha bahşiş kazanabiliyorsunuz. Ayrıca şehri hızlıca kavramak için harika bir yöntem. Bisikletli olarak verimli bir şekilde çalışmanız için tavsiyem elektrikli bisiklet olacaktır. Fakat burada elektrikli bisikletlerin çok ucuz olduğu söylenemez hatta bazıları arabalardan yüksek fiyatlara çıkıyor. Bunun için benim izlediğim yöntem ilk başta ikinci el bir bisiklet almak oldu. Burada ikinci el ürünlere ulaşması çok basit.  Facebook Marketplace’den ya da kijiji.com üzerinden kolaylıkla ulaşıp sahibinden hızlıca alabiliyorsunuz. Üstelik çoğu da pazarlık yaptığınızda 5-10 dolar bile olsa fiyatı indirebiliyor.

Ben de 70 dolara koyulan bir bisikleti pazarlıkla 60 dolara düşürerek aldım. Tabi ki kask, kilit ve telefon tutacağı mutlaka şart, onlar da yaklaşık olarak 60 dolara geldi. Sonrasında ver elini Toronto sokakları deyip kendimi yollara attım ve her şey harika oldu demek isterdim tabii. Her işte olduğu gibi bu işte de zorluklarda oldu;

– Öncelikle özellikle bisikletle yapıyorsanız eğimi yüksek yerlere dikkat edin ve oraları tercih etmeyin derim.

-Mesafeleri mutlaka kontrol edin eğer enerjiniz yeterli değilse çok uzak yerlerdeki siparişleri almayın.

– Adresle ilgili sıkıntılarınız olabilir her ne kadar blok sistemi kolay olsa bile şehirde yeniyseniz buna alışmanız da zaman alabilir. Bu gibi durumlarda uygulama üzerinden müşterinin verdiği talimatları iyi takip edin ve gerekiyorsa sorun.

– Trafikte kurallara uyun polisler ceza yazabilirler. Yazılanları gördüm.

– Dil bilmeseniz bile afiyet olsun gibi sözleri öğrenin ve söyleyin nezaket her zaman kazandırır

– Eğer sürekli bisiklet kullanan biri değilseniz gerçekten yorucu olacağını bilin ve ilk günlerde kas ağrısı çekeceğinizin farkında olun

– Toronto’nun her bölgesinde farklı kültürlerle karşılaşmanın ve şehri gezip öğrenmenin keyfini çıkarın.

Yazar: Ilgın Karık

Yorum bırak