Uluslararası Kadınlar Günü kutlu olsun! 8 Mart, kadınları kutlayan uluslararası bir gündür. Toronto’da, cinsiyetçiliğe karşı mücadele eden kadınlardan “Caz ve Blues’un Kanada’nın İlk Leydileri”ne kadar, birçok başarılı kadın şehrin tarihini oluşturuyor. İşte Toronto’nun tarihini şekillendiren beş kadına bir göz atalım.

Mary Ann Shadd Cary

Kaynak City of Toronto

Mary Ann Shadd Cary hakkında daha fazla bilgi edinmek için 1800’lere gitmemiz gerekiyor.

Cary, 1823’te doğdu ve hayatını köleliğe karşı mücadelede cinsiyetçilikle ve feminist hareket içinde ırkçılıkla mücadele etmeye adamıştı.

Delaware’de doğan Cary, siyah çocukların eğitimini yasakladığı için erken yaşta Pennsylvania’ya taşındı. Bir Quaker okuluna devam etti ve 16 yaşında kendisi de okul öğretmenliği yapmaya başladı.

1848’de, kölelik karşıtı Frederick Douglass, Kuzey Amerika’daki siyahilerin yaşamının nasıl iyileştirilebileceği konusunda öneriler istedi. Cary, Douglass’ın gazetesinde yayımlanan bir mektupla cevap verdi: “Daha fazlasını yapmalı ve daha az konuşmalıyız.”

Beş yıl sonra Cary, Windsor, Ontario’ya taşındı ve kendi gazetesini olan “The Provincial Freeman”ı yayımlamaya başladı, gazeteyi bir yıl sonra Toronto’ya taşıdı.

Cary, gazetede “M.A. Shadd” olarak nitelendirildi ve okuyucuların erkek olduğunu varsaymasına neden oldu. Bu yanlış anlamaları düzeltmek için şunları yazarak düzeltti: “Gelecekte sadece adı tam olarak (Mary Ann Shadd) vererek düzelteceğiz, çünkü sıklıkla ‘Bay’ ve ‘Sayın’ ile hitap edildiğimizden hoşlanmıyoruz.”

Cary, eşinin 1859’da vefatından sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü ve İç Savaş sırasında Kuzey için orduyu toplayan az sayıdaki kadından biriydi ve 1869’da Howard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kabul edilen ilk siyah kadındı.

Jean Lumb

Kaynak City of Toronto

Toronto Şehri’nin HerStory kaynağına göre, “Kanada Nişanı’na kabul edilen ilk Çin asıllı Kanadalı kadın ve ilk restoratör olan Jean Lumb, yıllarca aileleri ayıran göç politikalarının sona ermesini savundu.”

Lumb, kocasıyla birlikte işlettiği Kwong Chow Restoranı’nı yönetirken altı çocuğunu büyüttü ve aynı zamanda Toronto’nun ilk Çin Mahallesi’nin tamamen silinmesinin önlenmesi için mücadele etti ve 24 yıl süren dışlama dönemi boyunca aile birleşimini engelleyen göç kısıtlamalarına meydan okumada önemli bir rol oynadı.

Diefenbaker’a Başbakanlık heyetine katılan tek kadındı.

Oh, bahsetmiş miydik? Lumb, ayrıca Toronto Çin Toplum Merkezi Kadınlar Derneği’nin 25 yıl başkanlığını yapmış, Yee Hong Çin Hemşirelik Evi’nin kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış, iş ve restoran dernekleri kurmuş ve bir dans topluluğu kurmuştur.

Başarılar bununla da sınırlı değildi, çünkü Women’s College Hastanesi, Mt. Sinai Hastanesi ve University Settlement House gibi kuruluşların yönetim kurullarında görev yapan ilk Çin asıllı Kanadalı kadındı diğerleri arasında.

Verna Johnston

Verna Johnston, bir Anishnabe yazarı, aktivisti, anne, büyükanne ve gençlere ve toplumuna mentor olan bir kişiydi.

Johnston ilk olarak 1945’te Toronto’ya geldi, ancak 1960’larda Toronto’ya geri dönmeden önce Cape Croker’daki evine döndü.

Toronto Şehri’nin Her Story kaynağına göre, “Evleri – önce Blythwood Road’da, sonra McGill Street’te ve daha sonra The Danforth’ta – şehirde topluluk ve destek arayan birçok Yerli genç için sığınak sağladı.”

Toronto’dan ayrıldıktan sonra bir süre geçirdikten ve sonunda döndüğünde, Johnston, beyaz işletmeli koruyucu ailelerin kendisine ödenen miktarın iki katına ödeme yapıldığını öğrenince öfkelenmişti.

Johnston, Toronto Çocuk Yardım Derneği’ne karşı halka açık olarak protesto düzenledi ve sonunda rezervdeki koruyucu ailelere eşit ödeme yapmayı kabul etti.

1996 yılında hayatını kaybetti, ancak gelecek kuşakları ilham veren bir toplum lideri olarak bir miras bıraktı.

Salome Bey

Kaynak City of Toronto

Salome Bey, ödüllü, Grammy’ye aday gösterilen bir şarkıcı, söz yazarı ve oyuncuydu ve “Kanada’nın Caz ve Blues’unun İlk Leydisi” olarak tanınıyordu.

Bey, 2005 yılında Kanada Nişanı’nın fahri bir üyesi olarak kabul edildi.

1933 yılında Newark, New Jersey’de doğan Salome, kardeşleri Andy ve Geraldine ile birlikte ‘Andy and the Bey Sisters’ olarak orta 1950’lerde performans vermeye ve turneye çıkmaya başladı.

İlk kez 1961’de Yonge Caddesi’ndeki Colonial Tavern’da Toronto’da sahne aldı ve üç yıl sonra buraya yerleşmeye karar verdi.

Bey, hem Toronto sanat sahnesinde hem de New York Broadway’inde “Your Arm’s Too Short to Box with God”, “Dude” ve “Love Me Love My Children” gibi yapımlarda yer alarak kendini kanıtladı.

Başarıları, 1992 Toronto Sanat Ödülü’nü kazandığında ve 1996’da Montreal Siyah Tiyatro Atölyesi’nden ömür boyu başarı için Dr. Martin Luther King Jr. Ödülü’nü kazandığında takdir edildi.

E. Pauline Johnson

Kaynak Kanada Hükümeti Kütüphanesi ve Arşivleri

Toronto’nun tarihini şekillendiren kadınlar listesindeki bir başka isim E. Pauline Johnson’dır.

Toronto Şehri’nin HerStory kaynağına göre, “E. Pauline Johnson (Tekahionwake), 19. yüzyılın sonlarında tanınmış çok yönlü bir sanatçı ve eğlenceciydi. Avrupa kökenli bir Mohawk kadını olarak, Kanada’da ırk, cinsiyet ve yerli haklarıyla ilgili yaygın fikirlere meydan okudu.”

Johnson, 1861 yılında Ontario’daki Six Nations Rezervinde bulunan Chiefswood’da doğdu ve babasının ölümünden sonra ailesine destek olmak için kalemle uğraşmaya başladı.

Sadece birkaç yıl içinde, şiirleri Kuzey Amerika’daki birçok gazetede yayımlandı. Yerli halkların ve kadınların kötü muamelesine dikkat çekmek için ırkçılık ve cinsiyetçilikle başa çıktı.

1892’de orada konuşma yapması için davet edildikten sonra, Kuzeybatı İsyanı’nın yerli tarafını anlatan “A Cry from an Indian Wife” adlı eseri, Young Men’s Liberal Association’daki izleyicileri etkiledi.

Johnson, 1895 yılında ilk şiir koleksiyonu “The White Wampum”u yayımladı ve bunu “Flint and Feather” adlı şiir koleksiyonu gibi diğer eserler izledi, bu Kanada şiirinin en çok satan ciltlerinden biridir.

Şimdi bu beş harika kadın hakkında daha fazla bilgiye sahipsiniz, onlar Toronto’nun tarihini şekillendirmeye yardımcı oldular!

 

kaynak

 

Yorum bırak