Kanada’da yeni bir hayat kurmak isteyenler ve bunu eğitim yoluyla yapanlar için her şey gidilecek şehri seçmek ile başlıyor. Konum doğru college’ı seçmede önemli bir faktör. Okulunuzun bulunduğu şehir, size sunulan eğlence, kariyer, yaşam standartları ve gelecek fırsatlarınızı belirlediği için college deneyiminizi tam anlamıyla şekillendiriyor. Kanada’da değerlendirilen şehirler arasında genellikle Toronto, Vancouver, Montreal, Ottawa gibi büyük şehirler bulunurken, aynı zamanda Niagara, Kitchener, Waterloo ya da Barrie gibi kısmen daha küçük şehirler de bulunuyor. İlk önce eğitiminizi büyük bir şehirde mi, kırsal bir alanda mı yoksa banliyölerde mi tamamlamayı tercih edeceğinize karar vererek seçeneklerinizi daraltabilirsiniz. Bu yazıda, büyük bir şehirde devlet college programı okumanın, özellikle Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’da ve hatta Toronto’nun tam merkezi Downtown’da bir devlet college’ına gitmenin faydalarını keşfedeceğiz.

Spoiler Alert: Bu yazıda okuyacağınız avantajlar geleceğinizi Kanada’da inşa ederken sizi heyecanlandırıyorsa Toronto Downtown’da bulunan bir college’a kayıt yaptırmanız önerimizdir 🙂

10 Maddede Büyük Bir Şehirde Devlet College Programı Okumanın Faydaları

1) Kariyer Fırsatlarına Erişim Kolaylığı

Eğer Türkiye’de İstanbul dışında bir şehirde yaşadıysanız ve büyük şirketlerin iş ilanlarına aynı şehirde olmadığınız için hiç denk gelmediyseniz bu söyleyeceğimiz maddeyi hemen hemen tahmin ediyor olabilirsiniz. Yoğun ve gelişen bir şehirde okula gitmek, size daha fazla staj ve kariyer fırsatı sunar. Sadece daha fazla fırsat değil, büyük bir şehirde devlet college programı okumak aynı zamanda size daha yüksek gelirlerde bir iş bulma şansını da beraberinde getirir. Elbette fırsatlar her yerde bulunabilir fakat bu fırsatların sıklığı ve çeşitliliği kentsel alanlarda daha fazla.

2) Networking Kolaylığı

Büyük bir şehirde, tanışabileceğiniz ve network’üne dahil olabileceğiniz daha fazla insan var. Bu da işe yarayan değerli bağlantılar kurmanıza ve gelecekteki kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Küçük şehirlerden mezun olan öğrencilerin çoğu, college’dan sonra kendi alanlarında network yapıp kariyerlerinde daha fazla fırsat yaratabilmek için şehre taşınabiliyor. Toronto Downtown’da bir college’a gitmek, gerçek dünyaya adım atmadan önce college’daki arkadaşlarınızdan ve profesörlerinizden başlayarak network’ünüzü geliştirmenize yardımcı olur. Okulun dışında ayrıca Toronto Downtown’da networking amaçlı düzenlenen kariyer fuarları ya da Meetup’lar gibi birçok etkinlik de bulunuyor. Bu sebeple okula devam ederken bu etkinliklere katılmanız küçük şehirlerde college’a giden rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacak.

3) Toplu Taşıma Kullanma Kolaylığı

Büyük bir şehirde devlet college programına yazılmış olmanın diğer bir yararı ise toplu taşımaya erişimi. Toronto içerisinde faaliyet gösteren TTC ve Toronto’nun civar şehirlerine otobüs ve tren kolaylığı sağlayan GoTransit ile kolayca şehir içi ve etrafında seyahat etmeniz mümkün. Küçük şehirlerde her yere her dakika toplu taşıma kolaylığı bu kadar yaygın olmayacağı için bir yerden sonra araba masrafı zorunluluk olacaktır.

4) Daha Fazla Eğlence

Şehirdeki yaşam, daha çok seçeneğe sahip olması sebebiyle,  küçük şehirlere oranla daha çok eğlence alternatifi sunar. Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’nun şehir merkezi harika restoranlara, alışveriş merkezlerine, hareketli gece hayatına, yaz boyu süren festivallere ve konserlere, 2019 NBA ligi şampiyonu Toronto Raptors’ın stadyumuna ev sahipliği yapmaktadır. Eğlenceye önem veriyorsanız ve Kanada hayatınızı bolca şehir merkezli eğlence ile doldurmak istiyorsanız, şehir merkezinde bir college’a gitmek sizin için biçilmiş kaftan olacak.

5) Yabancı Bir Kültüre Daha Hızlı Adapte Olma

Şehirlerdeki college’lar, ziyaret edilecek çok sayıda yer, gidilecek etkinlikler ve etkileşime geçilecek çeşitli insanlarla zengin kültürel fırsatlar sunar. Seçeneğinizin ve farklı farklı uyruklardan karşılaşacağınız insanların sayıca fazla olması, yenice dahil olduğunuz bu kültüre daha hızlı adapte olma şansınızı arttırır. İster Kanada kültürüne ait bir müzenin huzur ve sessizliğinde zaman geçirin, ister açık hava konserinde diğer müzik severlerle omuz omuza olmayı tercih edin, ister bir stadyumun gürültülü ortamına katılın;  büyük bir şehirde devlet college programı okumak sunduğu alternatiflerle Kanada kültürüne daha hızlı entegre olmanıza yardım edecek.

6) Farklılıklar ve Çeşitlilik

Büyük bir şehirde devlet college programı ile bulunmak, kendinizi yeni deneyimlere ve kültürlere maruz bırakmak anlamına gelir. Yemek kültüründen, şehir içerisindeki mahallelerinin ve hatta mimarilerinin farklılığına kadar Toronto dünyadaki en multikültürel şehirlerden birisi. Toronto’nun tam merkezi Downtown’da bir okula gitmek de Kanada’da görüp görebileceğiniz tüm farklılıklara millennial bir tabir ile zip’lenmiş olarak ulaşabilmeniz anlamına gelir.

Büyük şehirlerin, orada yaşayan insanların çeşitliliğini kutlayan farklı farklı kültürel festivaller ve etkinlikler düzenlemesi de daha olasıdır. Toronto’da pandemi öncesinde her yıl düzenlenen Taste of Danforth (Danforth caddesinde düzenlenen Yunan yemek festivali), Taste of Little Italy (Italyan mahallesinde düzenlenen yemek festivali) gibi festivaller hiç gitmediğiniz ülkelerin kültürleriyle daha içli dışlı olmanızı sağlar.

Toronto’da gideceğiniz college’da birçok farklı milletlerden arkadaşlarınız da olacak. Göçmenler olarak Türkiye’den Toronto’ya ilk geldiğimizde ‘gerçek Kanadalı’ görmeyi ve onlarla iletişime geçmeyi daha çok tercih ediyoruz. Fakat ülkede zaman geçirip, kültürel farklılıkların getirdiği zenginliği görünce asıl önemli olanın tek bir milletten insan tanımak olmadığını ve Kanada’da bulunduğumuz sürece dünyanın her bir yanından onlarca insanla tanışıp bakış açımızı geliştirebileceğimizi fark ediyoruz. Toronto Kanada’nın en multikültürel şehri olması sebebiyle bu zenginliği size kolayca sağlayacak.

Farklılıklar ve çeşitliliğe gösterdiğiniz uyum ise Kanada’daki hayatınızın tüm aşamalarında kendisini gösterecektir. Farklı milletlerden olan iş arkadaşlarınızdan tutun da yine farklı farklı kültürlerden gelen komşularınıza kadar her bir noktada sizin gibi olmayan, sizin gibi görünmeyen insanlarla bir arada yaşamanın ne kadar güzel olduğunu fark edeceksiniz. En azından biz öyle umuyoruz 🙂

7) Heyecan

Büyük şehirler olaylı, enerjik ve heyecan vericidir. Özellikle Türkiye’de büyük bir şehirden geliyorsanız ya da Türkiye’nin aktif gündemini yakından takip ediyorsanız Kanada’yı genel olarak biraz daha durgun bulabilirsiniz. Bu sebeple Kanada’da büyük bir şehirde yaşamak küçük bir şehre oranla günlük hayatınıza daha çok adrenalin katacaktır. Büyük ve büyüyen şehirler, doğası gereği hırslı ve motive olmuş insanlarla çevrilidir. Bu da sizi dinamik tutmaya, size enerji vererek heyecanızı aktif kılmaya yardımcı olur. Daha klasik bir college deneyimi yerine büyük şehir hayatının macerasını tercih ediyorsanız, bir şehir college’ına gitmek sizi daha mutlu edecek.

8) Eyalet İçi ya da Eyaletler Arası Gezme Kolaylığı

Toronto’da yaşıyor olmak şehir içi ve çevresi ulaşımında arabanız olmadan yaşama kolaylığı sağladığı gibi, aynı zamanda büyük tren istasyonlarına, iki adet havaalanına ve otobüs terminallerine sahip olmasından kaynaklı olarak hem eyalet içinde hem de eyaletler arası gezme kolaylığı sağlayacaktır. Küçük bir şehirden ülke dışına çıkmak istediğinizde yine size en yakın olan büyük şehrin havaalanını kullanmak için önce otobüsle ya da trenle seyahat etmeniz gerekecek fakat Toronto’daysanız böyle bir zorunluluğunuz yok. Kanada’da ulaşım ve toplu taşıma konularıyla ilgili olarak daha önce paylaştığımız Kanada’ya Yerleşirken Bilmeniz Gerekenler Kılavuzu yazımıza göz atmayı unutmayın!

9) Kendi Topluluğunuzdan Daha Çok Kişi ile Bağlantıda Olma İmkanı

‘Kendi topluluğunuz’ kelime öbeğinin size çağrıştırdığı şey her ne ise (gerek kendi milletiniz, gerek kendi dini inancınızı paylaşan kişiler, gerek tuttuğunuz spor takımını destekleyen diğerleri, gerek cinsel yöneliminizi paylaşan insanlar…) o topluluktan bulabileceğiniz kişiler Toronto’da küçük şehirlere oranla her zaman çok daha fazla olacak. Göçmenler olarak duygu durumlarımız çok hızlı değişebiliyor ve kendimizi yalnız hissettiğimiz anların sayısı Türkiye’ye oranla çok daha fazla oluyor. Aileniz ile gelmiş olsanız dahi çevrenizde bulabileceğiniz ve kendinizi yakın hissedeceğiniz insanların varlığı çok büyük bir destek sağlayacaktır.

10) ‘Minyatür New York City’ Toronto’da Hollywood Ünlüleri ve Film/Dizi Setleri ile Karşılaşma Şansı

Listemizi tamamen Toronto’ya özgü olan bu özellik ile kapatmak istemiştik ki… Aklımıza sonra aşağıdaki bonus madde de geldi 🙂 Ama o maddeye geçmeden önce bahsetmek istediğimiz Toronto’nun eğlenceli beyaz perde hayatı! Toronto’nun New York City’e benzemesinden dolayı birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan bir şehir olması sebebiyle bazen sokakta yürürken bir anda kendinizi milyon dolarlık bir Hollywood setinde bulabiliyorsunuz. Bu maddeye kadarki olan her şey sizi heyecanlandırmaya yettiyse ve mantıklı geldiyse bu madde işin tamamen eğlencesi aslında. Toronto’da çekilen ve Toronto’yu konu alan diziler ile ilgili yazımıza bu linkten göz atabilir ve şimdiden kendinizi ünlü birisiyle burun buruna gelmeye hazırlayabilirsiniz 🙂

Bonus: İçinizdeki Girişimciyi Açığa Çıkartma İmkanı

Büyük şehirlerdeki gelişen ekonomi yeni mezunlara kendi şirketlerini kurma imkanı da sağlıyor. Küçük bir şehirde farklılığın az olması sebebiyle karşılaşabileceğiniz birçok problem ile Toronto gibi multikültürel bir şehirde karşılaşmıyorsunuz. Bu da kendi işinizi kurarken en büyük avantajlardan birisine dönüşebiliyor.

Editör: Işın Iris Unlu