23 Aralık’tan bu yana gerçekleştirilen tüm Express Entry çekilişleri ‘Canadian Experience Class’ ve eyalet programlarından adaylık alan kişiler için gerçekleşti. ‘Canadian Experience Class’ (CEC) bilebileceğiniz üzere Kanada’da en az 1 yıl vasıflı bir ya da birkaç işte çalışmış olmayı gerektiriyor. CEC çekilişleri daha az kişi arasından yapıldığı için ve her defasında davet gönderilen kişi sayısının yüksek olması nedeniyle taban puanların oldukça düştüğünü görüyoruz. En son çekiliş 13 Mayıs’ta gerçekleşti ve aday havuzunda bulunan 4,147 CEC adayı başvuru daveti aldı, taban puan 401 olarak açıklandı.

‘Federal Skilled Worker’ adayları için ne yazık ki henüz bir gelişme yok. 10 Mayıs itibariyle Express Entry havuzunda 167,581 kişi var ve her ne kadar dağılımı net olarak bilmesek de bunların büyük çoğunluğunun ‘Federal Skilled Worker’ (FSW) adayı olduğunu biliyoruz. Havuzda en yüksek puanlarla bekleyen kişilerin dağılımına bakacak olursak 451-460 aralığında 9,819, 461-470 aralığında 10,125, 471-480 aralığında 8,195, 481-490 aralığında 2,990 ve 490’ın üzerinde de 3,275 kişi bulunduğunu görüyoruz.

Çekilişlerin ne zaman tüm programları kapsayacak şekilde yapılmaya başlanacağı, bu çekilişlerde davet gönderilecek kişi sayısı ve ileride CEC’ye özel çekilişlerin devam edip etmeyeceği gibi konular Express Entry taban puanlarının önümüzdeki aylardaki trendini belirleyecek.

Kanada hükümetinin bu yıl için belirlemiş olduğu 401,000 göçmen hedefi oldukça iddialı bir hedef ve bu hedefe ulaşmayı destekleyecek olan ‘TR to PR’ programı 90,000 başvuruyu bu programa kaydıracak olması nedeniyle, bu programlara uygunluğu olmayan ve Express Entry havuzunda bekleyen CEC adayları açısından da olumlu bir gelişme oldu.

Kanada’da bulunan ve kalıcı oturum izni almayı hedefleyen kişilerin tüm gelişmeleri resmi ve güvenilir kaynaklardan yakından takip etmeleri ve özelliklerinin hangi programlara uygun olduğunu ya da olabileceğini bilmeleri gerekiyor. Bazen bir kişinin bir programa uygun olduğunu ancak bunun farkında olmadığını dahi görebiliyoruz; bu da tabii ciddi bir zaman ve enerji kaybı anlamına gelebiliyor. Henüz Kanada’ya gelmemiş ancak bir öğrenim programı yoluyla gelmeyi planlayan kişilerin de PR stratejilerini henüz yolun başındayken belirlemelerinde büyük fayda var.

Kanada göçmenlik değerlendirme formunu doldurarak lisanslı göçmenlik danışmanımıza ulaşabilirsiniz. Uygun bulunması durumunda en yakın zamanda sizinle iletişime geçilecektir!

Yorum bırak