Manyetik Fırtına Renkli Aurora’ları Görmek İçin Bir Fırsat Olabilirken, Yetkililer Önlemler Alıyor

Güçlü bir dizi güneş fırtınası, Cuma ve Cumartesi gecesi Kanada’nın alışılmadık derecede güneyinde Kuzey Işıklarını görünür kılabilir.

Bilim insanları, bu durumun Güney Kanada, kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde renkli auroraları gece boyunca oluşturabilecek bir manyetik fırtına yaratabileceğini söylüyor.

Aynı zamanda, hafta sonu iletişimde bazı aksaklıklara neden olabilir.

İşte daha yakından bakış.

Bu Neden Oluyor?

Güneş, minimum ve maksimum aktiviteye sahip olan bir 11 yıllık bir döngüden geçer. Şu anda içinde bulunduğumuz Güneş maksimumu sırasında, güneş yüzeyinde daha fazla güneş lekesi görülebilir.

Bu güneş lekeleri, güneş teleskoplarıyla görüldüğünde siyah görünen daha serin bölgelerdir. Ancak, bunlar sadece güneşte küçük siyah bir nokta değildir: Bu bölgeler, bazen bir güneş patlaması ile patlayabilen manyetik alanların bir karışımıdır.

Çok sık olarak, bunları güneş rüzgarıyla taşınan yüklü parçacıkların devasa bir patlaması olan bir koronal kütle püskürmesi (CME) izler.

Bu durumda, ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), çarşamba gününden itibaren Dünya’ya doğru ilerleyen bir dizi CME’nin üretildiğini belirtti.

Bazı bu püskürmelerin birleşmesi mümkündür – fırtınanın büyüklüğünü artırarak. “Bu heyecan verici,” dedi Ian Cohen, Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı Uzay Araştırmaları Yardımcı Başkanı. “Bu gerçekten benzersiz kılan şey, son birkaç günde Dünya’ya sırasıyla yönlendirilen beşe kadar birden fazla püskürme yaşadık.”

Kuzey Işıklarını Nerede Görebilirim?

Yeryüzü bu yüklü parçacıkların yolunda olduğunda, bu durumda olduğu gibi, parçacıklar kendi manyetik alanımızla etkileşime girebilir ve ardından atmosferin üst katmanlarındaki moleküllerle etkileşime geçebilir, bu da bize kuzey ışıklarını veya aurora borealis’i verir.

Bu da demek oluyor ki, açık bir gökyüzü ile, Kuzey Işıkları Cuma gecesi Kanada’nın büyük bir kısmında ve belki de Cumartesi gecesi de görülebilir.

NOAA’ya göre, en son fırtına, kuzey ışıklarını Alabama ve Kuzey Kaliforniya gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki bölgelere kadar üretebilir. “Bu koronal kütle püskürmeleri geldiğinde, bu kuzey ışıkları aslında daha da aşağı ve daha düşük enlemlere kadar yayılabilir,” dedi Cohen.

“Herhangi biri endişelenecek bir şey değil, ancak bu, güneşle bu bağlantımızın olduğunu hatırlatan güzel bir hatırlatıcı ve gösterge.”

Riskleri nedir?

CME’ler, NOAA’yı neredeyse 20 yıl sonra ilk kez G4 manyetik fırtına izlemesi ilan etmeye sevk etti. G4 fırtınası, en güçlü fırtına seviyesinin hemen altındaki ikinci en güçlü seviyedir ve potansiyel olarak güç şebekelerini, uyduları ve iletişimi bozabilir.

İzleme Cuma günü başlayacak ve tüm hafta sonu devam etmesi bekleniyor. 2003 yılında meydana gelen aşırı derecede manyetik fırtına, İsveç’te gücün kesilmesine ve Güney Afrika’da güç trafolarının hasar görmesine neden oldu.

Başka bir güneş fırtınası, 1989’da Quebec’te elektrik kesintilerine neden oldu. NOAA, bu durumda böyle bir risk olup olmadığının bu akşam daha net olacağını söyledi. Kaydedilen tarihteki en yoğun güneş fırtınası, 1859’da Orta Amerika’da auroraları ve muhtemelen Hawaii’de de etkileri gösterdi.

NOAA uzay hava tahmincisi Shawn Dahl, bunun “aşırı seviyede bir olay” olduğunu ve bu durumda beklenmediğini ancak yaklaşabileceğini söyledi.

Cohen, yetkililerin yanı sıra uydu ve elektrik operatörlerinin bu olayları izlediğini ve gerekli önlemleri aldığını belirtti.

“Bu etkileri hafifletebilirler, ancak çoğu zaman hiçbir şey olmaz,” dedi.

Doğal Kaynaklar Kanada’da uzay hava tahmincisi Kyle Reiter, Kanada’da bu “etkilerin aktif olarak izlendiğini ve havacılık, güç iletim ağlarının işletmelerinde dikkate alındığını” söyledi.

“Bu kullanıcılar etkin bir şekilde koşulları izliyorlar. Acil durum planları var ve durumun farkındalar.”

kaynak

Yorum bırak