Kanada’da saatlik federal asgari ücret 1 Nisan’da 17.30 dolara yükselecek.

Geç 2022’de yapılan bir hükümet açıklamasına göre, federal olarak düzenlenen endüstrilerde yaklaşık 19,000 işveren bulunmaktadır. Bunlar arasında federal Taç Şirketleri de dahil olmak üzere toplamda 945,000 kişiyi istihdam eden işletmeler bulunmaktadır.

Bu, bankalar, telekom şirketleri ve eyaletler arası hava, deniz, demiryolu ve karayolu taşımacılığı gibi işletmelerdeki işçiler ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm Kanada çalışanlarının sadece %6’sını oluşturmaktadır.

Eğer federal olmayan (veya “genel”) asgari ücretli bir işçiyseniz, asgari ücretinizin miktarını eyaletiniz veya bölgeniz belirler. Birçok eyalet ve bölge bu yıl saatlik asgari ücretlerini artırmaya kararlı.

Kanada’da En Yüksek Asgari Ücret

1 Ocak 2024 tarihi itibariyle, Nunavut’ta asgari ücretli işçiler saatte 19 dolar kazanmaktadır (16 dolardan arttı), ve bunun nedeni bölgede yaşam maliyetinin oldukça yüksek olmasıdır.

Alberta’da, genel asgari ücret 2018’den beri 15 dolar iken veya Ontario’da saatte 16.55 dolar kazanabilirken, saatlik 19 dolarlık bir ücret birçok kişiye oldukça fazla gibi gelebilir.

MLA David Akeeagok, Ocak ayında Meclis’e verdiği beyanatta, “Nunavummiut’un Kanada’daki en yüksek yaşam maliyetiyle karşı karşıya olduğunu ve bu artan maliyetler ve yüksek enflasyon döneminde, Nunavummiut üzerindeki finansal baskının arttığını kabul ediyoruz,” demiştir, Nunatsiaq News’e göre.

Nunavut’ta yaşam maliyeti, ortalama gelir, temel ihtiyaçlara erişim kolaylığı ve diğer faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda, durum oldukça farklı görünmektedir.

Ortalama Kazançları Karşılaştırmak

Kanada İstatistik Bürosu’na göre, geçen yıl Aralık ayında Nunavut’taki saatlik çalışanların (mesai ücreti dahil) ortalama saatlik kazancı 41.17 dolardı. Maaşlı çalışanlar için bu ortalama 54.89 dolara yükseldi.

Karşılaştırıldığında, yüksek konut ve yaşam maliyetleriyle bilinen BC’de, saatlik çalışanların ortalama kazancı 30.36 dolar iken, maaşlı çalışanlar 44.89 dolar kazandı.

Ontario’da, bir başka pahalı olarak bilinen eyalette, bu rakamlar sırasıyla 29.30 ve 44.22 dolar olarak belirlendi.

Yemek ve Temel İhtiyaçlara Erişebilirlik

Nunavut’ta, genellikle topluluk tarafından işletilen kooperatifler gibi çok az market bulunması, uygunluk konusunu sadece genel enflasyondan etkilenmesini engelliyor.

Bu, Walmart, No Frills ve Loblaws gibi devasa zincirlerin önemli sayılarda bulunduğu birçok eyaletle karşılaştırıldığında benzersiz bir durumdur.

Ocak ayında, Nunavut’un başkenti Iqaluit’teki bir TikTok kullanıcısı, diğer bölgelerde yaşayan Kanadalıları şaşırtan market alışverişi maliyetini paylaştı.

Öğelerden biri, Ontario’daki bir Walmart’ta 7.78 dolara satın alabileceğiniz bol pul içeren 2.63 litrelik bir Tropicana portakal suyu şişesiydi. Ancak Iqaluit’te, insanlar bunun için 19.99 dolar ödüyorlar.

Onun listesindeki diğer öğeler arasında, genellikle 4.99 dolara satılan 1.66 litrelik bir Breyers Reese’s dondurması için 21.59 dolar ve ana eyaletlerde ve büyük şehirlerde görülen 7-8 dolarlık fiyat etiketi yerine 17.56 dolara satılan 693 gram paket Pillsbury Pizza Bites bulunuyordu.

Pahalı Konut

2021 nüfus sayımına göre, Nunavut sadece 36,855 kişinin yaşadığı bir yerdi. Bunların 12,080’i 14 yaşın altındaki çocuklardı ve 15 ila 64 yaş arasında, çoğunluğu çalışma çağındaki bireylerden oluşan 23,170 kişi bulunmaktaydı.

Nüfus yoğunluğu düşük olsa da, konut maliyetleri oldukça yüksektir.

Kanada Mortgage ve Konut Kurumu’nun 2023 Kuzey Konut Raporu’na göre, başkent Iqaluit’te kiralama talebi o kadar yüksekti ki boşluk oranı sadece %0.6 idi. (Sosyal konutlar hariç) tüm yatak odası tipleri için ortanca kira bedeli korkunç bir şekilde 2,835 dolara yükseldi. Bu hafta başında Rentals.ca ve Urbanation tarafından yayınlanan bir rapora göre, ülke genelindeki ortalama kira bedeli son iki yılda %20’den fazla arttı.

Kanada’daki Asgari Ücretler

Kanada’nın diğer eyaletlerinde 1 Nisan’da saatlik asgari ücret artıyor; bunlar arasında New Brunswick ($15.30), Yukon ($17.59), Newfoundland ve Labrador ($15.60), Nova Scotia ($15.20) ve Prince Edward Island ($15.40) bulunuyor. Prince Edward Island’da başka bir artış 1 Ekim’de ($16) gerçekleşecek.

Saskatchewan da 1 Ekim’de asgari ücreti 15 dolara yükseltecek; aynı gün, Manitoba’nın oranı 15.40 dolara çıkacak. BC ise 1 Haziran’da saatte 17.40 dolara yükseltecek, 2023 oranından.

Maalesef, bazı Kanadalılar bu yıl daha yüksek bir maaş alamayacaklar.

Alberta, 2018’de son kez artırıldıktan sonra en uzun süre asgari ücret artışı yapılmayan eyalet olacak şekilde, asgari ücretini artırmayacak.

Kuzeybatı Toprakları, Nunavut, Ontario ve Quebec gibi diğer bölgeler ve eyaletler de asgari ücret artışı almayacaklar.

 

kaynak

Yorum bırak